Wycieczka koła naukowego Schola Legem do Warszawy – DZIEŃ II

Drugiego dnia wycieczki koła naukowego Schola Legem do Warszawy (04.07.2023), studenci wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w kolegium redakcyjnym Kultury Liberalnej oraz spotkać się z Redaktorem Naczelnym Kultury Liberalnej, Prezesem Fundacji Kultura Liberalna oraz Adiunktem w Instytucie Historii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – Panem Doktorem Jarosławem Kuiszem.

Uczestnicy wycieczki z dr Jarosławem Kuiszem po przeprowadzonej debacie w redakcji Kultury Liberalnej

Podczas przeprowadzonej debaty, której integralną częścią była wypowiedź każdego uczestnika wycieczki na tematy zaproponowane przez numer tygodnia Kultury Liberalnej (https://kulturaliberalna.pl/2023/07/04/samotny-jak-kot-lojalny-jak-pies-czego-uczymy-sie-od-zwierzat/), studenci zaznajomili się ze zjawiskiem pogłębiającej się oraz obierającej najróżniejsze formy relacji między człowiekiem a zwierzęciem. W XXI wieku, w którym globalizacja, paradoksalnie, oddala ludzi z najbliższego otoczenia od siebie, a przybliża nieznajomych, a przyspieszone tempo życia nie sprzyja stopniowemu budowaniu relacji, ludzie szukają pocieszenia w otoczeniu zwierząt domowych. Nie oszukawszy stadnej natury człowieka, potrzeby bliskości i podświadomych pragnień, czteronożny milusiński staje się substytutem relacji międzyludzkich, co powoduje, że zawiązywana więź z pupilem poddawana jest antropomorfizacji. Zjawisko uczłowieczania, jak zostało dobitnie stwierdzone podczas debaty, jest nieuniknione, gdyż pomimo dominacji człowieka na świecie, nie jest on zdolny do całkowitego pojęcia postrzegania świata przez zwierzę. Ludzie wpadają w pętlę nazewnictw zachowań ukochanego zwierzęcia, które mają bezpośrednie przełożenie tylko w relacjach międzyludzkich. Rozważaną kwestią był aspekt uczuciowy, jaki zwierze czuje do swojego właściciela – czy zwierzę potrafi kochać, jak kocha i dlaczego. Oprócz strony psychologicznej, dyskusja poddała pod wątpliwość spostrzeżenia Kartezjusza, którego tezy degradowały warstwę emocjonalną zwierzęcia, czyniąc z nich „nieczułe maszyny z mięsa”. Co więcej, sama wyższość człowieka nad zwierzętami stała się jednym z punktów dywagacji wśród uczestników i redakcji. Dokonania ludzkości, przeprowadzane badania i zwiększona wrażliwość wobec zwierząt pozwala obecnie zobaczyć w czworonogu istotę przynależącą do świata zwierząt, której prawo do egzystencji wolnej od cierpienia, znoju i bólu jest równie ważne, co prawa i wolności człowieka zapisane m.in. w ustawach zasadniczych poszczególnych państw na całym świecie. Poczyniona została także informacja, że doktryna prawnicza będzie coraz bardziej ubogacana w zagadnienia związane z więzią emocjonalną między człowiekiem, a zwierzęciem udomowionym oraz kwestie sprzężone z jej ochroną.

Uczestnicy wycieczki w Senacie RP

Następnie wycieczka udała się do Senatu RP. W izbie wyższej parlamentu uczestnicy wycieczki zostali oprowadzeni z przewodnikiem po budynkach wchodzących w skład Senatu RP. Co więcej, studenci mieli okazję wysłuchać historii polskiego parlamentaryzmu oraz obejrzeć salę obrad Senatu. Program planowego oprowadzania po Senacie RP został ubogacony także o krótkie zwiedzanie Sejmu RP. Uczestnicy wraz z opiekunami mieli okazję zobaczyć salę obrad Sejmu RP.

Uczestnicy wycieczki w sali obrad Senatu RP
Uczestnicy wycieczki w sali obrad Sejmu RP
Uczestnicy wycieczki na korytarzach sejmowych

Po zwiedzaniu Parlamentu RP, wycieczka skorzystała z zaproszenia Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego (MISO – https://miso.org.pl/) i wzięła udział w spotkaniu z zarządem fundacji. Podczas spotkania, uczestnicy wycieczki wzięli czynny udział w rozmowie na temat krzewienia oddolnych inicjatyw i postaw obywatelskich w polskim społeczeństwie. Zgłębiony został temat czym idea społeczeństwa obywatelskiego powinna być i jakie formy powinna przybrać. Prawne uwarunkowania społeczeństwa obywatelskiego należy szukać m.in. w Konstytucji RP (pomimo tego, że społeczeństwo obywatelskie nie jest zdefiniowane w ustawie zasadniczej, ani nie jest mu przypisana żadna definicja legalna, to należy w sposób pośredni wprowadzić jego obecność w DNA Konstytucji RP), ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, ustawie o petycjach, prawie o stowarzyszeniach. Został podkreślony fakt, że punktem wyjścia budowania społeczeństwa obywatelskiego jest uświadamianie społeczeństwa na temat możliwych form działania każdego obywatela i cudzoziemca oraz edukacja w zakresie podstawowych zasad rządzącymi ekonomią, polityką i prawnymi aspektami życia codziennego. Skontrastowana została rzeczywistość małych miejscowości i wsi z ideami społeczeństwa obywatelskiego, co pozwoliło uczestnikom wycieczki dojrzeć problemy związane m.in. z świadomością możliwości oddolnych działań i wywierania autentycznego wpływu na rzeczywistość, co, niestety, w obecnych realiach zastąpione jest biernością i podporządkowaniem się. Co więcej, zwrócono uwagę na niedostrzegane przez ogół problemy osób z niepełnosprawnościami, które, wbrew pozorom, można rozwiązać w sposób prosty i szybki, jeżeli tylko znajdą się na to odpowiednia chęć działania. Wizyta w biurze MISO znacznie ubogaciła wiedzę młodych studentów prawa na tematy bliskie obywatelowi i poszerzyła horyzonty w zakresie zmian, jakie należy dokonać – a co najważniejsze – można dokonać przez istniejące instrumenty, o których ogół ludzi nie wie.

Uczestnicy wycieczki wraz z zarządem MISO po przeprowadzonym spotkaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate