Dnia 29.05.2023 odbyła się kolejna debata koła naukowego Schola Legem.
Tematem debaty był pojawiający się problem praw autorskich w kontekście ciągle modernizowanej sztucznej inteligencji w sferze kreacji dzieł audio-wizualnych.
Uczestnicy debaty w większości opowiedzieli się za stanowiskiem, iż zaawansowana sztuczna inteligencja nie stanowi zagrożenia dla praw autorskich, gdyż każda sprawa plagiatu, czy wyraźnego skopiowania czyjegoś dzieła poprzez AI może zostać rozpatrzona indywidualnie.
Została zwrócona także uwaga na przestarzałe polskie przepisy dotyczące praw autorskich (m.in ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych), których regulacje powinny zostać znowelizowane, by odpowiadały dzisiejszym standardom technologicznym.
Poruszone zostały kwestie filozoficzno-kognitywistyczne, które zawierały w sobie stwierdzenie, iż sztuczna inteligencja nie posiada umiejętności twórczego myślenia, które jest wymagane, by w tworzeniu się inspirować, a nie popełniać kopii, czy plagiatu innego dzieła. Omówione zostały także reperkusje, które pojawiłyby się w momencie uzyskania samoświadomości przez maszyny.
Co więcej, uczestnicy debaty odnieśli się także do wewnętrznych regulaminów ogólnodostępnych narzędzi do tworzenia dzieł wizualnych (takich jak DALL-E, Midjourney, czy Stable Diffusion), które w różny sposób traktują prawa do wytworzonego obrazka.
Debatujący porównali także polski porządek prawny w zakresie sztucznej inteligencji ze zrozumieniem problemu w Wielkiej Brytanii, czy Stanach Zjednoczonych.